Your search results

Pořídili jste si byt na investici, chcete ho pronajímat a nechcete se při tom spálit?

vložil: administrator - 27. 6. 2018
Pořídili jste si byt na investici, chcete ho pronajímat a nechcete se při tom spálit?
Komentáře:0

Koupě bytu a jeho následný pronájem se může, ale také nemusí stát dobrou investicí. Stačí málo a pro svého majitele se pronajímaný byt stane místo zdroje příjmů zdrojem problémů a vleklých soudních sporů.  Jak se tomu vyhnout?

Největší problémy spočívají ve špatném výběru nájemníků.

Pokud si do bytu nastěhujete nájemníka, který vám po několika měsících přestane platit nájem, odmítá se vystěhovat, byt vybydlí nebo dokonce zdemoluje tak vás takové zkušenosti zřejmě nakonec od dalšího pronajímání odradí a rozhodnete se nemovitost prodat. Tak daleko to nemusí dojít, pokud budete klást velký důraz již na samotný výběr nájemníků. Předcházet problémům je mnohem snazší, než řešit problémy s neplatiči. V našem případě to znamená důsledně prověřit kvalitu zájemců o pronájem ještě před uzavřením nájemní smlouvy.

Neplatí nájemník nájem? Tak ho vystěhuji. 

Tohle si říká mnoho pronajímatelů. Jenže vystěhovat neplatícího nájemníka nemusí být  vůbec jednoduché. Většina lidí, když nemá na nájem, tak se s vámi dobrovolně dohodne na předčasném ukončení nájemního vztahu. Nikoli ale všichni. Někteří nájemníci jsou tak otrlí, že vám ukončení pronájmu pěkně okoření. Třeba tím, že se odmítnou vystěhovat nebo vám nemovitost zdemolují. Ve většině případů se nakonec neplatící nájemníci dříve či později vystěhují, památkou po nich někdy zůstává vybydlený či zdemolovaný byt a dluhy, které vám často nezbude než odepsat. Někdy vaší nemovitost zničí nevhodným užíváním a někdy ze vzteku, že jste je vystěhovali.

Nechci vás však strašit extrémními případy, mnohem častější jsou případy, kdy lidé nemají na nájem, protože se dostanou do finančních problémů jako je ztráta zaměstnání, rozchod s partnerem, úraz, zdravotní problémy atd. Pronajímatelé musí být schopni všechny tyto problémy s nájemníky řešit. Nechcete-li takovéto starosti řešit, raději se obraťte na odborníka, který vám pomůže najít bonitní a bezproblémové nájemníky.

Jak prověřit kvalitu nájemníků?

Většině problémů se dá předcházet již před uzavřením nájemní smlouvy tím, že prověříte kvalitu nájemníků. Jenže toto bohužel většina pronajímatelů vůbec nedělá. Mnoho z nich si vybírá nájemníky jen podle sympatií, občas se zeptají na povolání, rodinné poměry, důvody hledání pronájmu a tím jejich prověřování kvality a bonity končí. A teď nemyslím jen kvalitu z pohledu schopnosti platit nájemné, ale morální kvalitu, tzn. jaký mají zájemci o pronájem postoj k dodržování pravidel, respekt k zákonům, mezilidským a tedy i sousedským vztahům atd. Pochopitelně i ty nejproblematičtější nájemníci se před podpisem nájemní smlouvy snaží působit v nejlepším světle a mnoho majitelů tak ošálí. Je lepší odmítnout či odradit zájemce, o němž již na počátku máte pochybnosti, že dostojí svým závazkům, než řešit následné problémy. Pamatujte, že občanský zákoník více chrání nájemníky, než pronajímatele. Jste tak v nevýhodě.

Statisticky je jeden z deseti potenciálních nájemníků skutečně ten pravý – bezproblémový, platí včas, o všech změnách v bytě vás informuje. Budete hrát ruletu, nebo raději pronájem bytu svěříte do rukou odborníka?

Sdílet

Porovnat