Your search results

Nejčastější chyby při prodeji nemovitosti

vložil: administrator - 27. 6. 2018
Nejčastější chyby při prodeji nemovitosti
Komentáře:0

Prodej nemovitostí skýtá celou řadu úskalí, se kterými se můžete setkat, a na které je dobré se připravit. Věřím, že vám informace pomohou zabránit mnoha chybám, které způsobí, že při prodeji proděláte či zažijete bezesné noci.

Prodávající nabídne nemovitost bez přípravy na prodej nebo dříve, než je dobře připravena.

Velice často se stává, že se prodávající rozhodnou pro prodej nemovitosti prakticky ze dne na den, nechtějí s prodejem dlouho otálet a jdou, jak se říká, rovnou na věc. Díky své netrpělivosti tak podcení přípravu na prodej nemovitosti.

První dojem prodává. Kupující si při prvním zhlédnutí fotografií a nemovitosti na prohlídce zařadí během pár vteřin nemovitost buď mezi ty, co se mu líbí, anebo mezi ty, které se mu nelíbí. Není to racionální a logické, ale je to tak. Rozhodne o tom pouhá emoce – drobnost jako uklizená předzahrádka, vymalované stěny, pořádek v bytě.

Prodávající připraví nemovitost na prodej, ale úpravy jsou pro kupující nezajímavé, až nepřijatelné.

Co tím mám na mysli? Majitelé velmi často provádějí nákladné úpravy a rekonstrukce nemovitosti v domnění, že tím výrazně navýší prodejní cenu. Opak je pravdou. Není nic smutnějšího, než vidět novou koupelnu za 300 tis. s barvou obkladu, která se bude líbit maximálně 3 % lidí a kterou by si dobrovolně nikdo z nich nevybral. Ve výsledku je tedy pro kupující nemovitost ještě méně zajímavá a vy jste utratili peníze zbytečně a dokonce jste si mohli způsobit i to, že nemovitost takto neprodáte vůbec nebo za výrazně nižší cenu! Pokud si nejste jisti svým vkusem a odhadem, obraťte se na odborníka.

Prodávající se snaží zakrýt vady nemovitosti.

I když informace o vadách zatajíte, může po vás být požadována náhrada škody za skrytou vadu. Ve výsledku se vám tedy může takové chování pěkně prodražit. Nehledě na důsledky v podobě vaší pošramocené pověsti a špatného svědomí.

Oceňování nemovitostí podle nabídkových cen ostatních nemovitostí na trhu bez znalosti cen při reálných prodejních.

Ceny, které jsou uváděny v inzerci, jsou pouze orientační, není proto vhodné se jimi při oceňování své nemovitosti nechat ovlivnit. Skutečnou cenu, které nabízející dosáhnou, se nedozvíte. Jak totiž proces prodeje funguje? Nabízející požaduje určitou cenu a za tu se nemovitost inzeruje. Poté, co kupující o ni projeví zájem, učiní prodávajícímu nabídku, vyjednává se konečná cena a za tuto cenu se nemovitost prodá. Kdo však tuto konečnou cenu zná?  Chtějí účastníci obchodu vůbec zveřejnit výsledek vyjednávání ceny? Chtějí objektivně přiznat, za kolik prodali? Zvláště „samoprodejci“, kteří nevyužili služeb realitních poradců, často nechtějí přiznat, že prodali za nižší cenu, než si přáli. Slevu považují za svoje osobní selhání.  Není se ale za co stydět, o ceně nemovitosti rozhoduje trh, je objektivní.

Prodávající svěří svou nabídku realitnímu zprostředkovateli bez toho, aniž by jej posuzoval podle objektivních odborných kritérií.

Vyklubal se z vážného zájemce utajený makléř? Říkáte si, že to nevadí, hlavně když vám sežene zájemce, kupce? Nerozhodujte se na základě pouhých sympatií, reklamy, rodinných vazeb a už vůbec ne na základě podvodu! Zjistěte si kvalifikaci realitního makléře, jeho odbornou způsobilost. Jeho práce pro vás musí být přidanou hodnotou, ne ztrátou! Chtějte po něm skutečný výkon, nechte si přednést jeho strategii prodeje a jeho přínos pro vás. Pokud vás nepřesvědčí, prodávejte si raději sami, neplaťte za to, co vám stejně nic nepřinese. Nebo jednoduše věnujte čas a úsilí hledání a srovnávání. Naopak pomocná ruka skutečného realitního profesionála je při prodeji k nezaplacení.

Prodávající je citově zapojen do prodeje nemovitosti.

Pokud jste se rozhodli prodávat sami bez pomoci odborníků, jistě jste si nastudovali stav realitního trhu, stanovili správně nabídkovou cenu, připravili nemovitost a jste zkušený obchodník, víte, jak nemovitost prezentovat, vést rozhovory a organizovat prohlídky… Čeká vás však ještě poměrně náročná dovednost, schopnost, kterou nezávislý zprostředkovatel má automaticky.

Pro vás bude těžkým úkolem postavit se před zájemce a psychicky unést to, že nejen že prodáváte, pronajímáte SVOJI nemovitost, ale znovu a znovu si to budete připomínat, pochybovat o svých požadavcích a odolávat tlaku kupujícího. Výsledkem často bývá, že nemáte tak dobrou schopnost vyjednat cenu, obhájit hodnotu nemovitosti a podat argumenty tak, aby kupující byl stále nadšen vaší nemovitostí, a vy jste naopak svým přístupem neodradili perspektivního kupce. Od chvíle, kdy svou nemovitost nabídnete, jste prodávající a ne pán domu.  Vaším úkolem je najít objektivní přednosti Vaší nemovitosti, být schopen ji srovnat s jinými a přednosti nemovitosti kupujícímu co nejlépe „prodat“.

Prodávající, který má nemovitost zatíženu hypotékou, si předem neprověří dobu fixace svého úvěru, a buď nenačasuje správně prodej, nebo v důsledku špatně voleného úvěrového produktu ho čeká nevyhnutelně vysoká sankce od úvěrující banky.

Kupovat nemovitost na úvěr je naprosto obvyklý postup, přináší nám mnoho výhod. I zde však platí, že konzultace s odborníky vám může zachránit statisíce. Nejen díky lepším podmínkám, ale právě i z pohledu správného výběru produktu a vyjednání podmínek s bankou. Banka sama nemá motivaci vám vybírat produkt výhodný právě pro vás. Využijte možnosti mít „člověka na své straně“, který vám vysvětlí dopady veškerých podmínek, které se chystáte s hypotečním úvěrem přijmout. V době, kdy nemovitost kupujete, možná nechcete přemýšlet o tom, co když budete muset nemovitost prodat. Život však přináší jak milá, tak nemilá překvapení a proč potom tratit na prodeji nemovitosti.

Potřebuji pro prodej bytu znalecký posudek?

Pro vlastní prodej posudek není potřeba, protože reálnou tržní cenu stanoví realitní makléř. Pokud posudek potřebujete kvůli dani z nabytí nemovitých věcí, pak jen v případě, rozhodnete-li se pro variantu stanovení daně podle zjištěné ceny nemovitosti. Posudek není třeba, pokud se rozhodnete pro variantu stanovení daně podle směrné hodnoty.

Sdílet

Porovnat